Drobečková navigace:

HOLIDAY WORLD & REGION WORLD


 
   

MUZEUM SKLA A BIŽUTERIE V JABLONCI NAD NISOU
Typ akce: Prezentace


Datum zahájení: Pátek, 2023-03-17 12:30 - 13:00

Místo konání: Hala 3, " stage ACK ČR a AČCKA“

Organizátor: Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Partner: Asociace cestovních kanceláří ČR

WWW: www.msb-jablonec.cz

Zbývající kapacita účastníků: 100

Vstupné: v rámci vstupenky na veletrh
Chcete-li nahlédnout do sklářské a bižuterní historie Jablonce nad Nisou, nesmíte toto muzeum vynechat. Ve svých expozicích představuje jednu z největších sbírek skla v Čechách, svým rozsahem zcela jedinečnou sbírku bižuterie v rámci celé Evropy a největší veřejnou sbírku skleněných vánočních ozdob.  Jsou zde exponáty staré tři sta let, ale také žhavé novinky, které designéři vytvořili teprve nedávno. 

Ve stálé expozici Nekonečný příběh bižuterie můžete vedle bižuterie obdivovat skleněné knoflíky, mince a medaile, autorské šperky. Mezi nejvzácnější exponáty patří mimořádný soubor spínadel a knoflíků ze sbírky J. Waldese, který byl pro svou hodnotu prohlášen kulturní památkou. Nekonečný příběh bižuterie prezentuje vývoj jablonecké bižuterie od jejího zrození po současnost.

Expozice Čarovná zahrada - České sklo sedmi století zaznamenává příběh cesty skla od anonymní číše po autorský solitér a představuje nejen luxusní sklo, ale i předměty denní potřeby nebo atraktivní výběr cen a trofejí ze známých soutěží a anket. Nabízí více než tisícovku ukázek zručnosti našich předků od středověku až do současnosti. Za vidění jistě stojí  prostorové instalace Reného Roubíčka pro světové výstavy Expo v letech 1958 a 1967. Ty patří k mezníkům světového sklářského umění.

Expozici skleněných vánočních ozdob Svět zázraků / World of Wonders (WOW) najdete v architektonicky mimořádné skleněné přístavbě z roku 2020. Vizuálně atraktivní, zážitková, expozice vás poveze zaoceánským parníkem až do daleké Ameriky, na Manhattan, kam se vydávala velká část českých vánočních ozdob za svým zákazníkem. Autorem je jeden z nejuznávanějších českých designérů Jakub Berdych ml.

V letní sezóně Muzeum skla a bižuterie provozuje také stálou expozici v památkově chráněné roubené chalupě (tzv. Liščí boudě) v zaniklé sklářské osadě Kristiánov v Jizerských horách. Přibližuje historii osady a jejích obyvatel. Součástí je malý venkovní naučný okruh po zaniklých stavbách osady, pro rodiny s dětmi je připraven zábavný doprovodný program „O skláři Lišákovi“ nebo hledání pokladu čaroděje Tamanna. V prostorách se nachází i příjemné posezení s možností občerstvení a prodejnou exkluzivních suvenýrů. Každé září zde muzeum pořádá oblíbenou Sklářskou slavnost.  Od muzea se na Kristiánov můžete vydat po naučné stezce, která vás zavede na významná místa spojená s místní sklářskou tradicí.

Návštěvníkům dále muzeum nabízí krátkodobé výstavy, muzejní programy, tvůrčí dílny, bižuterní kurzy, přednášky, diskusní pořady. Najdete tu také relaxační zónu, dětský koutek, prodej drobného občerstvení, českého skla a bižuterie, tematických publikací, suvenýrů a upomínkových předmětů. Aktuální program a informace o otevírací době najdete na www.msb-jablonec.cz nebo na muzejním facebooku.

A pokud se do muzea nedostanete osobně, můžete využít jeho online aktivity a virtuální prohlídky: www.msb-jablonec.cz/virtualni-muzeum.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou – jediné na světě! 
 
 
 
Zavřít
Nezávazná poptávka účasti
Inicializace, právě prohlíží: -

* - povinné údaje